Villa Tasarımı İç Mimar Desteği

Songül Bayram

Yeni Bir Villa Tasarımı Yaptırıyorsanız Mimar ve İç Mimarlardan Ayrı Ayrı Destek Alın.

Villa tasarımı ile ilgili çalışmalara eğer mümkünse mimari proje tasarımı sürerken başlanması büyük avantaj sağlayacaktır. Mimari tasarım sürecinde her ne kadar mimarlar tefriş çalışması (mobilya yerleşimi, banyo ve mutfak yerleşimleri, buna bağlı olarak tesisat yerleri belirlenmesi vb) yapıyor olsalar da bunlar çok fazla detaylıca düşünülüp planlanmamaktadır. Mimari ve iç mimari tasarım projeleri uygulama öncesi belirlenebilir ise, iç mimari projede belirlenen yerleşim planlarından kaynaklı ihtiyaç duyulabilecek değişiklikler mimari proje esnasında düzenlenebilir. Böylece tek seferde uygulama yapılarak geri dönüşü imkansız yada yüksek maliyetli uygulamalar ile karşılaşılmamış olur.

Mimari proje ile iç mimari projelerin paralel olarak çalışılmaya başlanması villa sahiplerinin de tasarım sürecine dahil olabilmelerini ve detaylara hakim olabilmelerini sağlamaktadır. Böylelikle iç mimari tasarım esnasında fark edilecek olan ve mimari projeye etki eden (cephe, teras, peyzaj vb konulardaki) değişiklikler uygulama öncesi mimari projeye uygulanabilmektedir.

 

Villa Tasarımı ve Proje Aşamaları Nasıl İlerler?

Villa tasarımı ve projelendirmesi için ilk olarak yapılması gereken yerleşim planlarının detaylıca çözümlenmesi ve tesisat yerlerinin belirlenmesidir. Sonrasında 3 boyutlu gerçekçi görünüşler (3D Model) hazırlanır,  her mekan için ayrı ayrı moodboard yani malzeme numuneleri belirlenir ve mekanlarda kullanılacak malzemelerin renkleri, dokusu ve desenleri bir arada görülmüş olur. Birbirleri ile uyumları, hangi malzemelerin ön plana çıkartılacağı hangi malzemelerin fon oluşturacağı gibi detaylara bu aşamada karar verilir. İç mekanda kullanılacak doğal ve yapay aydınlatmalardan, zemin ve duvar malzemelerine, mobilyalardan, aksesuarlara aklınıza gelebilecek tüm detaylar bu görseller ve numuneler ile kararlaştırılır. Değişiklik gerekmesi halinde uygulama öncesi proje üzerinde yapılır. 3 boyutlu modellemeler ve malzeme seçimleri tamamlandığında uygulama sonrası karşılaşılacak olan tasarım tüm detayları ile uygulama öncesi görülmüş olur.

Songül

Bayram